Badania laboratoryjne
Prawidłowa eksploatacja zarówno stacji uzdatniania wody, jak i urządzeń korzystających z tej wody wymaga znajomości rodzaju i ilości zanieczyszczeń się w niej znajdujących. Stopień zanieczyszczenia wyznaczają wskaźniki fizyczne, chemiczne i biologiczne, które określa się na podstawie analiz laboratoryjnych. Analizy te powinny być wykonywane w jak najkrótszym czasie od poboru próbki, ponieważ skład chemiczny wody zmienia się w czasie. Do celów eksploatacyjnych wystarczająca jest na ogół skrócona analiza wody zawierająca oznaczenia:
- Odczyn pH
- Przewodność [µS/cm]
- Twardość ogólna [odH]
- Chlorki [mg/dm3]
- Zasadowość [mval/dm3]
- Fosforany [mg/dm3]
- Żelazo ogólne [mg/dm3]
- Tlen rozpuszczony [mg/dm3]
- Aminy (jeśli dozowane)
W celu określenia dokładnej kondycji układu technologicznego zalecana jest pełna analiza wody, do której oprócz podstawowych parametrów zaliczymy:
- Siarczany [mg/dm3]
- Krzemionka [mg/dm3]
- Mangan [mg/dm3]
- Sód ([mg/dm3]
- Potas [mg/dm3]
- Jon amonowy [mg/dm3]
- mikrobiologia
Rezultatem obecności w wodzie wielu z powyższych zanieczyszczeń jest wytrącanie się osadów na ściankach omywanych przez wodę urządzeń. W celu określenia składu osadu lub kamienia kotłowego niezbędna jest jego prawidłowa analiza. Na podstawie wieloletnich, praktycznych doświadczeń wykonujemy także analizy:
- Osadów
- Kamienia kotłowego
- Pozostałych substancji nierozpuszczalnych w wodzie
Technicy laboranci naszej firmy wykonują bezpieczne i zgodne z Polskimi Normami badaniami dotyczącymi jakości wód i osadów. Badania wykonujemy zarówno bezpośrednio u klienta jak i w naszym firmowym laboratorium. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem laboratoryjnym krajowych jak i zagranicznych producentów: m.in.: Hach, Elmetron. Badania wykonujemy przy zastosowaniu technologii spektrometrycznych oraz spektrofotometrycznych. Skuteczny transfer wiedzy pomiędzy wysoko wykwalifikowanymi specjalistami gwarantuje rozwiązanie nawet najtrudniejszych problemów.